Monthly Archives: September 2012
Porównywanie technologii zachodnich i bloku wschodniego, maszyn, a w naszym wypadku myśliwców, to bardzo popularny temat do dyskusji. Niejednokrotnie opinie są tendencyjne, ale interesującym jest fakt, iż po upadku imperium radzieckiego i bloku wschodniego, istnieją kraje korzystające ze zdobyczy obydwu technologii. I tym samym mamy np. kraje NATO posiadające w swoich siłach powietrznych MiGi. Również Stany Zjednoczone zakupiły maszyny MiG-29. Również polskie siły powietrzne korzystają z amerykańskich F-16 oraz radzieckich MiG-29. Ciekawe, gdy piloci takich „mieszanych” flot zazwyczaj identyfikują się ze swoim samolotem, a każdy z nich zachwala cechy swojej maszyny. I obie strony mają rację! Nie sposób prosto powiedzieć, który samolot jest lepszy. Nie sposób jednoznacznie ocenić jakość maszyny. Możemy jedynie prowadzić dywagacje i analizy poszczególnych samolotów. A dzis zajmiemy się F-16 Fighting Falcon (Walczący Sokół, w Polsce przyjęto nazwę Jastrząb) zwany przez pilotów Viper (czyli Żmija) oraz MiG-29 Fulcrum.
Różne założenia i cele zespołów konstrukcyjnych – Viper kontra Fulcrum
Założenia i priorytety konstruktorów obydwu maszyn znacząco się różniły co zaowocowało innymi rozwiązaniami. My możemy jedynie podejmować próby porównania pewnych cech Falcona czy Fulcrum.
F-16 to myśliwiec 4 generacji, zaprojektowany jako wielozadaniowy samolot myśliwski (myśliwsko-bombowy). Do naszego porównania wykorzystamy dane F-16 C, gdyż ta wersja była użytkowana w czasie, gdy MiG-29 wszedl do produkcji.
F-16 w wersji C miał wyraźnie rozszerzone zdolności bojowe w misjach powietrze – ziemia oraz powietrze – powietrze poza zasięgiem wzroku, w każdych warunkach pogodowych oraz w nocy.
Nowy wielozadaniowy radar pokładowy Westinghouse AN/APG-68 o zwiększonym zasięgu, rozdzielczości oraz większej odporności na zakłócanie. Dodano szerokokątny wyświetlacz przezierny GEC – Marconi, oraz dwa wyświetlacze wielofunkcyjne w kokpicie. Zwiększono masę startową oraz dopuszczalne marginesy przeciążeń. Dodano łącze danych MIL-STD-1760 do współpracy z „inteligentnym” uzbrojeniem takim jak AIM-120A AMRAAM oraz AGM-65D IR „Maverick”. Pierwsze odpalenie AIM-120 odbyło się 27 grudnia 1992 r. Wyposażony jest w silniki Pratt & Whitney F100-PW-220 lub General Electric F110-GE-100. Inne zmiany obejmują rozszerzenie pamięci komputerów pokładowych oraz samo zasklepiające zbiorniki paliwa. Pierwszą jednostką, która uzyskała zdolność bojową było 86 Taktyczne Skrzydło Myśliwskie w bazie Ramstein w Niemczech w październiku 1986 r.
MiG-29 został zaprojektowany jako jednomiejscowy, dwusilnikowy naddźwiękowy samolot czysto myśliwski. Założenia konstrukcyjne obejmowały osiągnięcie dobrych parametrów lotnych i manewrowych poprzez dopracowanie aerodynamiki samolotu..
W Fulcrum zastosowano tzw. skrzydła pasmowe – czyli o dużym skosie przy kadłubie i mniejszym w głównej części. Łącznie z klapami przednimi ułatwiają sterowność i zapewniają stateczność również przy dużych kątach natarcia (do 80 °). W MiGu-29 zastosowano dwa turboodrzutowe silniki dwuprzepływowe z dopalaczem Klimov RD-33 (ciąg 49,4 kN każdy, 81,39 kN z dopalaczem).
MiG-29 Fulcrum vs. F-16 Falcon – możliwości bojowe
Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, który samolot jest po prostu lepszy. Jest wiele zasadniczych różnic pomiędzy MiG-29 Fucrum a F-16 Fighting Falcon, o których w tekście nie ma nawet mowy. Jedno jest pewne – obie maszyny to świetne statki powietrzne. A piloci jak to piloci – faworyzują swoje. Generalnie jednak, jest pewna tendencja. Starsi piloci przechylają szalę ku MiGowi z racji tego, że prowadząc samolot “czują” go, czego nie można powiedzieć o bardziej zautomatyzowanym Falconie.
F-16C, dziecko firmy Lockheed Martin to jednosilnikowy, lekki samolot wielozadaniowy. Jest przeznaczony do wykonywania zadań myśliwskich i szturmowo-bombowych. Uzbrojenie strzeleckie Falcona to M61 A1 General Electric (6 lufowe działko, kaliber 20 mm, szybkostrzelność 6 000-4 000 strzałów/min, zapas to 511 sztuk amunicji). Natomiast główne uzbrojenie MiG-29 Fulcrum to działko GSz-30.1 (kaliber 30 mm, masa ok. 50 kg, 150 sztuk nabojów, szybkostrzelność 1800 strzałów./min).
Mig-29 to samolot służący do obrony lub też bezpośredniego wsparcia nad własnym terytorium (dość mały zasięg i krótki czas lotu, natomiast duża manewrowość). F-16 jest przystosowany do ataku, może uczestniczyć w misjach na terytorium wroga.
Kolejne różnice dwóch gigantów
Fulcrum jest wyposażony w awionikę analogową, w przeciwieństwie do cyfrowej F-16. Należy podkreślić również, iż Mig-29 jest zdecydowanie bardziej odporny na środowisko, czyli opady, temperatura, zapylenie czy krótki start. Jest także samolotem łatwiejszym w obsłudze i zabezpieczeniu logistycznym. Przewaga Fulcrum nad Falconem uwidacznia się też w walce na małych odległościach (dzięki lepszej manewrowości przy mniejszych prędkościach). Może także wcześniej niż F-16 odpalić pocisk do celu w strefie do 90° do kierunku lotu. Ale na większą odległość niezbędne jest naprowadzanie ze stanowiska naziemnego. Jeśli chodzi o F-16, lepsza stacja radiolokacyjna pozwala wcześniej wykryć cel, a pilot otrzymując taką informację jest bardziej niezależny i samodzielny. Dzięki temu ma więcej czasu na manewr, a potem atak.
Podsumowując, zarówno MiG-29 Fulcrum jak i F-16 Falcon są bardzo dobrymi samolotami. Ich ocena może się wahać w zależności od rodzaju przeprowadzanego zadania bojowego. Oznacza to, iż MiG-29 przeważa jako samolot myśliwski bezpośredniego wsparcia, natomiast F-16 jako myśliwiec szturmowy dalekiego zasięgu.
Kolejna niespodzianka to taka, że MiGiem-29 może przelecieć się praktycznie każdy z nas. Specjalnie do tego przygotowany dwumiejscowy MiG-29 UB czeka na turystów w Rosji oferując ekscytujące powietrzne podróże. Po więcej informacji kliknij tutaj.
A poniżej ciekawe wideo – F-16 jako „Żywa Legenda” podczas gali upamiętniającej dostarczenienie przez Lockheed Martin 4 500 tysięcznego egzemplarza Falcona 3 kwietnia 2012 w Fort Worth.